CricketEurope   Ireland   Leinster   Munster   Northern   North West    MOBILE    Facebook Twitter  
CricketEurope logo
Cup Competitions 2017
Final
Semi-Finals
Round 2
Round 1
  • Ulster Plate
    CIYMS II beat Ardmore II by 50 runs.
    Belmont, 25 June.
    CIYMS II 194-7 (D Robinson 71*, L Brolly 3-8, G Brolly 3-51)
    Ardmore II 144 (S Gormly 65, D Robinson 3-17, J Matchett 2-9, D Allison 2-37)
  • Ulster Plate
    CSNI II beat Bonds Glen II by 3 wickets.
    Stormont, 25 June.
    Bonds Glen II 170 (K Magee 69, M Foster 3-27, S Ross 2-21, R Ghondia 2-24)
    CSNI II 171-7 (P Beverland 82, S Ross 31*, K Moore 4-36, C Hall 2-25)
  • Ulster Plate
    Donemana II beat Downpatrick II by 271 runs.
    The Holm, Donemana, 25 June.
    Donemana II 482-3 (J Huey 193, K Dougherty 117, L Boyd 119)
    Downpatrick II 211 (P Linehan 71, T Magowan 48, D Mullen 23, J Thompson 23, K Dougherty 2-63)
  • Ulster Plate
    Eglinton II lost to Waringstown II by 119 runs.
    Eglinton, 25 June.
    Waringstown II 258-4 (J Hunter 101, J Carson 78)
    Eglinton II 139 (J Martin 59, J Mitchell 3-28, J Hiunter 2-3, J Carson 2-45)
  • Ulster Plate
    Fox Lodge II lost to Muckamore II by 124 runs.
    Ballymagorry, 25 June.
    Muckamore II 274-8 (S Stephenson 81, A Adey 50, T Neill 44, T Nicholl 2-44, L Kerr 2-49)
    Fox Lodge II 150 (C Allen 47, A Logue 28, T Neill 2-14, Leslie Allen 2-22)
  • Ulster Plate
    North Down II lost to Brigade II by 40 runs.
    The Green, 25 June.
    Brigade II 284-2 (D Murdock 122*, C Dixon 89, A Kitson 29*)
    North Down II 240 (N Burns 70, H Coulter 45, W Adams 25, R Macbeth 4-58, H Waterstone 2-53)
  • Ulster Plate
    Bready II beat Carrickfergus II.
    Magheramason, 25 June.
    Bready 220(Marc McCloskey 56, Lee Kelly 43, Dale McGonigle 21; S Grant 6-53)
    Carrickfergus 85(R Hood 35; Lee Kelly 4-15)
  • Ulster Plate
    Lisburn II beat Coleraine II by 6 wickets.
    Wallace Park, 25 June.
    Coleraine 82 (M Prentice 4-5)
    Lisburn 83-4 (M Turkington 30*, N Doak 23, S Hutchinson 2-24)
  • Bready II v Carrickfergus II
  • CIYMS II v Ardmore II
  • CSNI II v Bonds Glen II
  • Donemana II v Downpatrick II
  • Eglinton II v Waringstown II
  • Fox Lodge II v Muckamore II
  • Lisburn II v Coleraine II
  • North Down II v Brigade II
Tournament Coverage 2017